Miód wrzosowy i jego właściwości lecznicze
Miód to doskonale znany wszystkim środek leczniczy. Zapewne najchętniej stosujesz go w zimie, gdy dopadnie Cię przeziębienie lub grypa. Szczególną jego odmianą jest miód wrzosowy. Jeśli nigdy o nim nie słyszałeś, to specjalnie dla Ciebie wzięliśmy go pod lupę! Wyjaśniamy, jak powstaje i jakie są jego właściwości lecznicze.
Jak rozpoznać miód wrzosowy?
Miód wrzosowy charakteryzuje się ciemną barwą i wyczuwalnym aromatem wrzosu. Jego odcień w dużej mierze zależy od rodzaju krzewinki, z jakiej został zebrany oraz pory roku. Nektar na miód wrzosowy pszczoły mogą zbierać w okresie od lipca do października. Jednak im później, tym trudniej zebrać jego odpowiednią ilość. Konsystencja miodu wrzosowego jest mniej płynna, w porównaniu do innych miodów. Zależna jest również w dużej mierze od sposobu jego przechowywania. Podczas krystalizacji przybiera pomarańczowy odcień i masłową konsystencję. Proces ten może trwać nawet kilka miesięcy.
Właściwości lecznicze miodu wrzosowego
Z powodu silnego aromatu wrzosu może się okazać, że ta odmiana miodu nie będzie Ci smakować. Jednak większość koneserów ceni go właśnie za jego unikatowy smak. Miód wrzosowy jest bogaty w dużą ilość naturalnego hormonu wzrostu. Dodatkowo zawiera także neurohormony i biopierwiastki. Możesz w nim znaleźć również witaminy z grupy B, witaminę A, cholinę, kwas foliowy, magnez, potas, wapń, chlor, żelazo i kwas pantotenowy. Indeks glikemiczny miodu wrzosowego przekracza 60, co daje wysoki wynik. W porównaniu z innymi miodami ten rodzaj zawiera najwięcej wody.
Miód wrzosowy działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Dodatkowo jest produktem moczopędnym. Regularnie stosowany poprawia trawienie i reguluje perystaltykę jelit oraz zwiększa przyswajalność składników pokarmowych. Miód z wrzosu wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, przyspiesza metabolizm i poprawia pamięć. Ponadto wspomaga leczenie choroby Alzheimera i zapobiega jej rozwojowi, dzięki zawartości proliny.
Na jakie problemy zdrowotne stosować miód z wrzosu?
Stosuj miód wrzosowy, jeśli masz problemy z nerkami, ponieważ działa moczopędnie i hamuje rozwój bakterii. Również warto docenić jego lecznicze właściwości przy zaburzeniach pracy dróg moczowych i gruczołu krokowego. Jest on niezwykle ceniony w terapii tych chorób, ponieważ działa bakteriobójczo i antyseptycznie. W swoim składzie zawiera biopierwiastki, które wspomagają kurację przewlekłego zapalenia prostaty.
Dodatkowo doskonale sprawdzi się jako środek leczniczy przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz żołądka i jelit. Przy regularnym stosowaniu ograniczysz częste występowanie zgagi, ponieważ miód wrzosowy posiada dużą ilość enzymów, które zwalczają bakterie i przyspieszają gojenie się tkanki przełyku.
Wykorzystaj go także do poprawy samopoczucia podczas chorób reumatycznych, dny moczanowej i kamicy nerkowej. Będzie również dobrym remedium na biegunkę i zaparcia.
Czy miód wrzosowy ma jeszcze jakieś inne lecznicze właściwości? Oczywiście, że tak! Jak każdy przedstawiciel miodowej rodziny, będzie idealnym lekiem na przeziębienia. Redukuje stany zapalne, a ponadto działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Dodatkowo wzmacnia odporność i rozgrzewa organizm od wewnątrz, co jest niezwykle istotne podczas przeziębienia i grypy.
Inne zastosowanie miodu wrzosowego
Miód wrzosowy oprócz leczniczego wpływu na Twój organizm ma także inne zastosowania. Możesz wykorzystać go w kuchni. Sprawdzi się jako dodatek do słodko-kwaśnych sosów, kanapek, mięs i owsianek. Nada potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Będzie również idealnym dodatkiem do naleśników i słodkich omletów.
Branża kosmetyczna również czerpie z dobroczynnych właściwości miodu z wrzosów. Przygotuj domową maseczkę lub peeling, dla których będzie on bazą. Takie zabiegi wygładzą i nawilżą Twoją skórę, dodatkowo zamkną pory oraz zredukują cienie i przebarwienia. Przeciwzapalne właściwości miodu wykorzystaj w walce z trądzikiem i wypryskami. Ponadto z jego pomocą możesz zadbać o włosy. Stosuj maseczki i płukanki z dodatkiem miodu z wrzosów. Zawarte w nim składniki wzmocnią włosy, ograniczą nadmierne wypadanie i przyspieszą wzrost nowych. Miód wrzosowy nadaje się również do produkcji domowych kremów i balsamów.
Jak przechowywać miód wrzosowy, aby zachował swoje właściwości lecznicze?
Jeśli chcesz cieszyć się właściwościami leczniczymi, które zawiera miód przez długi czas, to musisz przechowywać go w odpowiedni sposób. Trzymaj go w szczelnym słoiczku, najlepiej w ciemnym miejscu, gdzie nie dociera wilgoć. Ważne jest także, aby miód nie był przetrzymywany w zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ traci on wtedy na jakości. Optymalna temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni.
Miód wrzosowy ma nie tylko szerokie zastosowanie, ale także wiele wartości odżywczych i leczniczych. Aby w pełni cieszyć się tymi właściwościami, kupuj miód wrzosowy od sprawdzonych dostawców. Tylko wtedy będziesz mógł skorzystać ze świeżego wyrobu o wysokiej jakości. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że produkt noszący miano miodu wrzosowego, nie będzie miał z nim wiele wspólnego.